+372 516 0799edit.nael@cityproperty.ee

Mida Sa võiksid teada praeguse muutuva turu ja kinnisvaratehingute kohta?


Igapäevaselt muutuvas olukorras keerleb inimestel peas palju küsimusi. Milline on üleüldine majanduslik olukord maailmas? Mis saab edasi? Kas praegu on hea aeg kinnisvara osta või müüa? Millised on laenuvõimalused? Meediakanalid jagavad infokilde, mis ühelt poolt avardavad maailmapilti, kuid samas tekitavad küsimusi juurde. Seepärast jagan Sinuga hea meelega oma pikaaegsest praktikast tulevaid kogemusi, mis aitavad Sul teha nutika ja läbimõeldud kinnisvara ostu-müügiotsuse praeguses turuolukorras.

Hinnad on „rahunenud“

Kinnisvaraturul on hinnad korrigeerunud kohati ligikaudu 15% madalamaks. Kui Sa mõlgutasid kinnisvara ostu-müügisoovi juba eelmisel aastal või varemgi ja hoidsid pakkumistel silma peal, siis ilmselt märkasid, kuidas hinnad tegid rekordeid. Müügiks läks kõik, hinna mõistlikkus ei olnudki justkui prioriteet. Praegune majanduslik olukord on kinnisvaraturule selles mõttes hästi mõjunud, et hinnad on tõesti mõnevõrra langenud. See on kasulik nii ostjale kui ka kinnisvaraturu üleüldisele stabiilsusele. Eelkõige on langenud just nende kinnisvarade hinnad, mis olidki ülehinnatud. Oma igapäevatöös näen, et näiteks uusarenduste hinnad ei ole nii palju. langenud. Pigem pakutakse varjatud soodustust lisaväärtuste näol, nagu parkimiskoht või panipaik lisaks või köök hinnas, ning isegi kommunaalmaksete kompensatsioon ühe aasta väärtuses. Selles kinnisvara valdkonnas on nõudlus endiselt olemas, mistõttu ei ole olnud arendajatel vajadust hindu niipalju korrigeerida.

Keerulised ajad ja laenuvõimalused

Vahel hakkab mõnes meediaväljaandest silma arutlus, kas käesoleva aasta majanduslik olukord on võrreldav kõigil hästi meeles oleva kriisiperioodiga aastatel 2008-2009. Tegelikult on tänane ja tookordne olukord erinevad justkui öö ja päev. Õnneks on inimesed vahepealse ligi 14 aastaga kriisist tublisti õppinud. Viimase 14 aastaga on inimetel tekkinud kapital laenu tagasimaksete näol ja on loodud korralik rahaline puhver, et keerulisemates olukordades paremini hakkama saada. Oma igapäevases praktikas näen, et pangad annavad kodulaene endiselt, lihtsalt riskihinnangud ja leibkonna arvestused on laenude väljastamisel üle vaadatud. Nendel klientidel, kel on korralik maksevõime ja krediidiajalugu, on laenu võtmine sama ladus ja muretu kui varem. Pigem näen, et laenuvõimalus on vähenenud nende jaoks, kel juba varasemalt oli hakkamasaamine ning sissetulekute ja väljaminekute suhe nö piiri peal.

6 kuu euribori mõju

Heade asjadega on lihtne harjuda. Nii jõudsime pika perioodi jooksul ära harjuda, et 6 kuu euribor oli negatiivne ja laenumaksetele mõju ei avaldanud. Kuivõrd nüüd on 6 kuu euribor märkimisväärselt kasvanud (märtsi 2023 seisuga üle 3%), siis on mõju ka laenumaksetele tuntav. Küll aga tasub vaadata nö mündi teist külge: praegu on pankade kodulaenu marginaalid madalad ja jäävad ca 2%. Seega, kodulaen on endiselt soodne võimalus oma unistuse täitmiseks – päris oma kodu ostuks. Paraku ei oska keegi ette ennustada, mis saab edasi ja milliseks kujuneb maailma majanduslik olukord lähiaastatel. Prognoositakse, et 6 kuu euribor on veel kõrge mõned aastad. Samas, arvestades, et kodulaen on pikaajaline kohustus, siis kogu kodulaenu perioodi peale paari-kolme aastane laenumakse tõus ei oma niivõrd ulatuslikku mõju. Jah, ajutiselt on suurem kuumakse ebamugav, kuid läbimõeldud kulutuste puhul on oma kodu seda igati väärt. Märksõnadeks ongi tasakaalukus ja läbimõtlemine. Endiselt ma olen seda meelt, et mida varem kodulaen võtta, seda parem, sest aeg on laenuvõtja parim sõber. Algul kõrgena tundunud kodulaenumakse näib aastate pärast palju väiksem, sest inflatsioon teeb oma töö, samuti paraneb inimeste elatustase ja üldine majanduslik olukord.

Piisav rahaline puhver

Hea meel on tõdeda, et Eesti inimesed saavad praeguses muutuvas olukorras tegelikult hästi hakkama. Kui vaadata inimeste üleüldist toimetulekut, siis üheks heaks näitajaks on madal töötuse tase ja reisimine. Seda naudingut lubatakse endale siis, kui pärast igapäevakulude katmist jääb veel piisav rahaline puhver. Kui jälgida turismisektorit, siis on näha, et paljud reisid on välja müüdud, lennujaamades käib vilgas elu ja inimesed reisivad aktiivselt. See on üheks märgiks, et inimestel on selleks rahaline võimalus olemas. Igaüks loob oma rahalise tagavara mõistagi enda võimaluste järgi. Küll aga tasub sealjuures arvestada, et mõistlik puhver võiks olla vähemalt poole aasta elamise raha. See peaks ära katma nii toidu, kommunaalide kui ka muude eluks vajalike arvete tasumise. Eelkõige on see iseendale nö meelerahu fondi loomine. Teadmine ja hea kindlustunne, et kui ajad peaksid keerulisemaks minema näiteks töökaotuse tõttu, on vähemalt pool aastat igakuiste kulude osas mureta. Lisaks on pool aastat üldiselt piisav aeg, et endale uus sobiv töökoht leida. 

Kinnisvara hinnad lähitulevikus

Paljud ootavad käesoleva aastal hindade langust. Oma arvamusele tuginedes julgen öelda, et see langus saab olema pigem suhteliselt väike. Küll aga ei oska täpset muutust keegi ette näha, sest see on paljuski mõjutatud maailma majandusest. Kui Sulle on praegu silma jäänud mõni meelepärane kinnisvara, tasub siiski uurida laenuvõimalusi nüüd ja kohe. Igal juhul on oma kodu ostmine mõistlikum kui üürikodus elamine. Ja nagu laenu võtmise aja kohta mainisin, siis piltlikult öeldes: pigem võtta kodulaen eile kui homme. Ja see päris oma kodu tunne – see on hindamatu. Sõltumata ajast või maailmakorrast. Suures plaanis me ei tea kunagi, mis tulevikus täpselt saama hakkab, kuid leian, et sellepärast ei tasu oma elu nö pausile panna. Võidavad need, kes julgevad praegu nutikaid ja läbimõeldud otsuseid teha. Olen Sulle rõõmuga abiks, et aidata kinnisvaratehingu osas teha väärt otsus, mis pakub Sulle rõõmu aastateks.


Blogi