+372 516 0799edit.nael@cityproperty.ee

Maakleritöö pole ainult uste avamine


Loe täispikka artiklit maakler-i elust Postimehest -> siit.

Maakler Edit Nael

Tippmaaklerite müügikäive on kuni 20 000 eurot kuus.

Aastaga on kinnisvara hinnad langenud kuni 15 protsenti, kuid sellele eelnes suur tõus.

Kinnisvaramaakleri ameti kohta levivad müüdid, et sellega saab kerge vaevaga raha teenida ning majanduslanguses maakleritel sageli tööd ei ole. Maakleri tööd jälgides selgus, et edukas kinnisvaramüüja töötab sageli kuus päeva nädalas ning praegune majanduslangus kinnisvaraturgu veel oluliselt ei mõjuta.

Kuidas leiab maakler kliente?

Uusi kliente leitakse tavaliselt internetist kinnisvaraportaalidest. Kinnisvaramüügi ja üürileandmise kuulutustest on näha, et osa kuulutustest on välja pannud kinnisvaraomanikud ilma maaklerite vahenduseta. Alustavad maaklerid helistavad neile ja pakuvad oma teenust.

Vahel on kuulutuses kirjas «maakleritel palun mitte tülitada». Maaklerid helistavad ka nendele inimestele ja annavad informatsiooni, miks on kasulik kaasata oma kinnisvara müümisel maaklerit. Mõnikord on ka need omanikud nõus koostööd tegema, kui neile selgitada, milliseid võimalused on maakleri abil tehingu kiirendamiseks. Kuna omanikud, kes ise müüvad oma kinnisvara, ei tegele sellega regulaarselt, siis nad ei ole kõikide võimalustega kursis. Lisaks võib omanik tänu maaklerile teenida suuremat tulu.

Maakler aitab määrata õiglase hinna koostöös hindajaga ja leida kiiresti sobiva kliendi. Selleks kirjutab ta huvipakkuva kuulutuse ja laseb fotograafil teha korralikud fotod. Maakleritel on sageli ka kontaktid, kes kortereid otsivad ja kellele võib neid soovitada. Seetõttu võib juhtuda, et kuulutuse ülespanek polegi vajalik ja sobiv ostja leitakse juba enne kuulutuse ülespanemist.

«Maakleritöö pole lihtsalt ukse avamine, see on pikem protsess. Me aitame ostjat ja müüja soovid kokku viia,» selgitas ta.

Milline on praegune kinnisvaraturu olukord?

Praegust kinnisvaraturu olukorda selgitades meenutab Edit Nael korraks kolme aasta tagust aega, kui algas koroonakriis ja 12. märtsil kuulutati välja eriolukord. «Koroonaaja alguses läksid inimesed väga blokki,» ütleb Edit Nael. Tema sõnul põhjustas koroonakriis esialgu palju ettearvamatust ning inimesed ei soovinud enam kinnisvara vaatama tulla.

Kuid see aeg möödus kiirelt ning nõudlus kinnisvara järele taastus väga kiiresti. Paraku mitmed kinnivaraarendajad panid oma projektid pausile, mille tõttu tekkis olukord, kus nõudlus kasvas, kuid pakkumine vähenes. Seega tõusid hinnad järgmisel kahel aastal keskmiselt 30 protsenti ja enamgi. Viimase aasta jooksul on hakanud langema – järelturu kinnisvara hinnad on langenud kuni 15 protsenti ja uusarendused kuni viis protsenti.

Kuid Edit Naela sõnul tehakse uuele kinnisvarale soodustusi, mis hinnas otseselt ei kajastu, näiteks pakutakse tasuta parkimiskohta või panipaika. «Euribor on ka ära ehmatanud,» lisas Edit Nael ja arvas, et euribor võib tõusta ka viie protsendini.

Edit Nael Kinnisvaramaakler

Euribor on üleeuroopaline pankadevaheline intressimäär, millega Euroopa pangad pakuvad teineteisele laene. Kuna euribori suurus mõjutab paljudes laenulepingutes laenu intressi, sõltub euribori suurusest ka laenu tagasimakse suurus.

Praegune langus kinnisvaraturul pole Naela sõnul võrreldav 2008. aastal alanud kriisiga, sest siis oli pankade laenupoliitika palju liberaalsem – kodulaenu anti leebematel tingimustel ja väiksema intressiga. Lisaks kasutasid toona paljud inimesed Kredexi käendust, mille abil sai korteri osta 10-protsendilise sissemaksuga. Praegusel ajal kasutakse Kredexi käendust harva. Tema kliendidest vaid paar korda aastas. Praegusel ajal on üldjuhul inimestel ligi 20 või enam protsenti ostusummast juba endal olemas.

«Praegu ostjaid jagub. Alles reedel müüsin kaks korterit,» lausus Edit Nael (intervjuu toimus esmaspäeval – toim). Kuid kallimat kinnisvara ostetakse vähem ja alates sügisest, kui energiahinnad järsult tõusid, soovitakse sageli kommunaalarveid näha juba enne korteri vaatamist. Seda eriti vanemate majade puhul.

Võrreldes aastataguse ajaga on turul aktiivsus langenud, seda nii koduostja- ja üürijate kui investorite seas, kes soovivad ostetud kinnisvara väljaüürimisega tulu teenida. Sellel ajal oli ka juhtumeid, kus korter broneeriti ostuks juba enne, kui seda vaatama tuldi. Siis toonitas maakler, et see on kliendi enda risk, sest hiljem võivad ilmseks tulla kitsaskohad või isegi varjatud puudused, millega klient ei ole arvestanud.

Loe täispikka artiklit Postimehest -> siit.


Blogi